Nëse doni të ndiheni mirë me veten, bëni këto 6 gjëra

Kush nuk ëndërron të ndihet mirë në trupin e tij dhe të ketë një jetë të plotë? Ky synim mund të duket i vështirë për t'u arritur, por me disa rregullime të thjeshta në jetën tuaj të përditshme mund të krijoni gradualisht një marrëdhënie më të mirë me veten. Zbuloni në këtë artikull 6 gjërat që duhet të bëni për të kultivuar mirëqenien dhe vetëbesimin.

1. Praktikoni aktivitet fizik të rregullt

Ushtrimi nuk është vetëm i dobishëm për shëndetin tuaj fizik, por gjithashtu ndihmon në rritjen e shpirtit tuaj. Aktiviteti fizik, në fakt, çliron endorfinë, hormonet e lumturisë që japin një ndjenjë kënaqësie dhe qetësie. Për më tepër, sporti ju lejon të punoni në qëndrimin tuaj, duke përmirësuar kështu imazhin tuaj dhe duke forcuar vetëbesimin tuaj. Rekomandohet të praktikoni të paktën 30 minuta aktivitet fizik të moderuar në ditë, këtu janë disa ide:

 • Ecni ose dilni me biçikletë gjatë udhëtimit tuaj të përditshëm
 • Merrni pjesë në klasa joga, kërcimi ose fitnesi në grup
 • Trajtojeni veten me një seancë javore noti ose vrapimi

Ndryshoni kënaqësitë për motivim më të madh

Mos hezitoni të ndryshoni rregullisht disiplinat për të shmangur monotoninë dhe për të qëndruar të motivuar. Gjëja kryesore është të gjeni një sport që ju përshtatet dhe që ju pëlqen ta bëni.

2. Miratoni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar

Dieta juaj ndikon shumë në mirëqenien tuaj fizike dhe psikologjike. Një dietë e pabalancuar mund të çojë në mangësi, lodhje të vazhdueshme dhe vetë-imazh të dobët. Për t'u ndjerë mirë me veten, zgjidhni ushqime të freskëta, të stinës, të pasura me vitamina dhe minerale:

 • Fruta dhe perime
 • Proteina pa dhjamë (shpendët, peshku)
 • Drithërat e plota
 • Yndyrna cilësore (vajra vegjetalë, avokado, fara vajore)

Kufizoni ushqimet e përpunuara dhe industriale

Për të përmirësuar më tej dietën tuaj, shmangni sa më shumë që të jetë e mundur produktet ultra të përpunuara dhe ushqimet e gatshme që janë shumë të yndyrshme ose të ëmbla. Zgjidhni gatimin në shtëpi për të kontrolluar cilësinë dhe sasinë e përbërësve të përdorur.

3. Punoni në vetë-bisedimin tuaj pozitiv

Bëhuni të vetëdijshëm se si flisni me veten: jeni falës dhe inkurajues, apo i ashpër dhe kritik? Dialogu i brendshëm ndikon shumë në perceptimin tonë për veten. Provoni të zëvendësoni mendimet negative me inkurajim dhe pohime pozitive:

 • Në vend që të thoni " Unë jam kot fare ", thuaj " Unë mund të mësoj dhe të përmirësohem "
 • Zëvendësoni " Unë kurrë nuk do të kem sukses " me " Unë kam kapërcyer sfida të ngjashme më parë "

Rrethoje veten me njerez pozitiv

Për të forcuar këtë qasje, përpiquni të rrethoheni me njerëz optimistë dhe të kujdesshëm, të cilët do t'ju mbështesin dhe frymëzojnë me qëndrimin e tyre pozitiv.

4. Kujdesuni për imazhin dhe pamjen tuaj

Pamja e jashtme luan një rol të rëndësishëm në mënyrën se si ne e perceptojmë trupin tonë. Pa u fiksuar, është e dobishme të kujdeseni për pamjen tuaj, duke zgjedhur rroba të përshtatshme për formën dhe stilin e trupit tuaj dhe duke i lejuar vetes momente relaksi dhe bukurie:

 • Merrni një moment për t'u kujdesur për fytyrën ose trupin tuaj
 • Merrni kohë për të bërë flokët dhe grimin tuaj nëse është e nevojshme
 • Kryeni rregullisht një aktivitet që nxjerr në pah trupin tuaj (vallëzim, joga, etj.)

Guxoni të përdorni prekje të vogla personale

Mos hezitoni të personalizoni pamjen tuaj me aksesorë që pasqyrojnë personalitetin tuaj, kjo mund të ndihmojë në rritjen e besimit dhe vetëbesimit tuaj.

5. Kultivoni mirënjohje dhe vetëvlerësim

Marrja e kohës për të reflektuar mbi atë që po shkon mirë në jetën tonë dhe atë që kemi arritur është po aq e rëndësishme sa të punojmë në fushat tona të përmirësimit. Praktikimi i rregullt i ushtrimeve të mirënjohjes ose mbajtja e një ditari të sukseseve dhe krenarisë suaj mund t'ju ndihmojë të kuptoni vlerën tuaj.

Ushtrime të përditshme për të zhvilluar mirënjohjen

Çdo mbrëmje, shkruani 3 gjëra pozitive që kanë ndodhur gjatë ditës suaj, qofshin ato të lidhura me aspektet tuaja fizike, emocionale apo mendore. Ky ritual promovon një vizion më korrekt për veten dhe jetën tuaj.

6. Jepini vetes kohë për të rimbushur bateritë tuaja

Për t'u ndjerë mirë me veten, është thelbësore që rregullisht të gjeni kohë për t'u çlodhur dhe për të rimbushur bateritë tuaja. Rezervoni momente vetmie dhe momente të veçanta me të dashurit tuaj:

 • Bëni një pushim leximi ose meditimi në natyrë
 • Ushtrimi i një aktiviteti krijues (pikturë, qeramikë, etj.)
 • Organizoni udhëtime dhe ngjarje me miqtë ose familjen

Gjetja e ekuilibrit mes jetës personale dhe asaj profesionale

Për të mbajtur një nivel të mirë energjie, sigurohuni gjithashtu që të gjeni një ekuilibër midis jetës suaj profesionale dhe personale duke vendosur kufij dhe duke respektuar nevojat tuaja./Horoskopi.vip

© Të gjitha të drejtat e rezervuara

$ads={2}Post a Comment

Previous Post Next Post