Si të përgatisni një mëngjes të shëndetshëm me ushqime të thjeshta dhe të dobishme

Një mëngjes i shëndetshëm është një fillim i mirë për ditën. Por çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes për të marrë ushqyesit e duhur dhe të ndihemi të energjizuar? Në këtë artikull, do të shohim disa sugjerime për një mëngjes të shijshëm dhe të dobishëm.

Sipas ekspertëve, një mëngjes i mirë duhet të përmbajë proteinë, fibra, karbohidrate komplekse, yndyrna të shëndetshme dhe fruta ose perime. Këto ushqime ndihmojnë në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak, stimulimin e metabolizmit, mbajtjen e ndjenjës së ngopjes dhe parandalimin e ngrenies së tepërt gjatë ditës. Ja disa ide për një mëngjes të shëndetshëm:

1- Tërshëra me kos, fruta dhe mjaltë. Tërshërat janë një burim i shkëlqyer i fibrave, të cilat ndihmojnë në tretjen dhe zvogëlojnë kolesterolin. Kosi është një burim i proteinave dhe kalciumit, të cilat janë të rëndësishme për muskujt dhe kockat. Frutat janë të pasura me vitaminë C, antioksidantë dhe sheqer natyral, të cilat ndihmojnë në forcimin e imunitetit dhe energjizimin e trupit. Mjalti është një ëmbëlsues natyral, i cili ka veti antibakteriale dhe antiinflamatore. Për të përgatitur këtë mëngjes, thjesht shtoni një lugë gjelle tërshërë në një tas me kosi, shtoni fruta të copëtuara sipas dëshirës dhe shpërndani një lugë çaji mjaltë mbi të gjitha.

2- Omletë me djathë, spinaq dhe domate. Omleta është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të marrë proteinë në mëngjes. Vezët janë një burim i plotë i proteinave, të cilat janë të nevojshme për rindërtimin dhe rritjen e indeve. Djathi është një burim tjetër i proteinave dhe kalciumit, i cili gjithashtu ofron shije dhe kremozitet. Spinaqi është një perime jeshile, i cili përmban hekur, folat, vitaminë A dhe vitaminë K, të cilat janë të dobishme për gjakun, sistemin nervor, lëkurën dhe koagulimin. Domatet janë një frut i shijshëm, i cili përmban licopen, një antioksidant i fuqishëm, i cili ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Për të përgatitur këtë mëngjes, thjesht rrihni dy ose tre vezë në një tas, shtoni pak kripë, piper dhe erëza të tjera sipas dëshirës, shtoni një lugë gjelle djathë të grirë dhe përziejini mirë. Ngrohni një tigan me pak vaj në zjarr të mesëm dhe shtoni përzierjen e vezëve. Kur të fillojë të ngurtësohet, shtoni një duzhe spinaq të larë dhe të copëtuar dhe një domate të prerë në feta. Lëreni të piqet për disa minuta, pastaj kthejeni me një lopatë dhe lëreni të piqet edhe pak. Servirni me një fetë bukë të pjekur ose tërshërë.

3- Sanduiç me gjalpë kikiriki, banane dhe lëng portokalli. Ky është një mëngjes i shijshëm dhe i ngopur, i cili ju jep energji për të përballuar ditën. Gjalpi i kikirikut është një burim i yndyrave të shëndetshme, të cilat ndihmojnë në rregullimin e hormonëve, mbrojtjen e indit nervor dhe uljen e inflamacionit. Bananet janë një frut i ëmbël, i cili përmban potasium, magnez, fibra dhe vitaminë B6, të cilat janë të dobishme për sistemin kardiovaskular, muskujt, tretjen dhe humorin. Lëngu i portokallit është një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila ndihmon në forcimin e imunitetit, shërimin e plagëve dhe prodhimin e kolagjenit. Për të përgatitur këtë mëngjes, thjesht lyeni dy feta bukë me gjalpë kikiriki, shtoni një banane të prerë në rrethana dhe mbylleni sanduiçin. Pijeni me një gotë lëng portokalli të freskët.

Këto janë vetëm disa prej shumë mundësive për një mëngjes të shëndetshëm. Ju mund të eksperimentoni me ushqimet që ju pëlqejnë dhe të krijuani kombinime të ndryshme. Thelbi është të zgjidhni ushqime që ju ofrojnë ushqyesit e nevojshëm dhe të shmangni ato që janë të pasura me sheqer, yndyrna të dëmshme dhe konservues. Një mëngjes i shëndetshëm do t’ju ndihmojë të filloni ditën me një buzëqeshje dhe të jeni më produktivë dhe të lumtur./horoskopi.vipPost a Comment

Previous Post Next Post