Ç'lloj babai je vetëm duke mësuar shenjën

Nëse po pyesni se çfarë lloj baba mund të jeni, shenja juaj e horoskopit mund t'ju japë disa të dhëna të mira, prandaj: këtu më poshtë janë karakteristikat e ndryshme për secilën shenjë. Dhe mos u shqetësoni, askush nuk lind perfekt, e lëre më një prind i përsosur: me kalimin e kohës mund të aspironi të bëheni një baba i mirë. Thjesht vendosni gjithë dashurinë që mundeni në të.

DASHI

Si dash, ju jeni burra të pasionuar, këmbëngulës, udhëheqës të mëdhenj. Pasioni dhe vendosmëria juaj duhet të jenë rrënjët e suksesit të fëmijëve tuaj, pa dyshim. Ata do të mësojnë nga ju se si të jenë të përulur, të pavarur dhe të orientuar drejt qëllimeve. Nga ana tjetër, megjithatë, ndonjëherë ju lejoni që kokëfortësia t'ju rrëmbejë: kjo mund të krijojë arsye për debate dhe grindje familjare dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të dëmtojë edhe marrëdhënien tuaj me fëmijët. Mësoni të jeni pak më të durueshëm dhe më të kuptueshëm dhe fëmijët tuaj do t'ju vlerësojnë dhe do t'ju shikojnë edhe më shumë sesa tashmë.

DEMI

Jeni një nga shenjat më të dashura. Si baba, është e rëndësishme për ju që fëmijët tuaj të ndihen të sigurt. Ju dëshironi që ata të kuptojnë rëndësinë e familjes, duke kërkuar gjithmonë mënyra të reja krijuese për t'i bashkuar të gjithë nën një çati. Jeni shumë të duruar me fëmijët dhe vështirë se ngrini zërin ndaj tyre. Ata e dinë që ju jeni të besueshëm dhe do të jeni pranë tyre në çdo kohë.

BINJAKET

Si baba, është e rëndësishme për ju që fëmijët tuaj të jenë të shëndetshëm fizikisht dhe mendërisht. Në vend që të ktheheni në shtëpi nga dyqani ushqimor me patate per ti skuqur dhe pica të ngrira, shkoni për një qasje më të shëndetshme për të ngrënë bio. Gjithashtu, inkurajojini ata të luajnë sport ose çdo lloj aktiviteti tjetër fizik që i mban ata në formë dhe të angazhuar. Ju dëshironi t'u mësoni fëmijëve tuaj gjithçka që dini dhe besoni se është e rëndësishme që fëmijët të jenë të arsimuar kulturalisht.

GAFORRJA

Koha familjare është gjëja më e rëndësishme për ju si baba. Ju pëlqen të krijoni tradita familjare, qoftë duke luajtur lojëra në tavolinë, duke shkuar në kinema ose duke bërë udhëtime në kopshtin zoologjik. Ju dëshironi që familja të ndihet e bashkuar. Megjithatë, ndonjëherë fëmijët tuaj mund të mendojnë se ju jeni paksa shumë i pranishëm në jetën e tyre. Nëse dëshironi që ata të argëtohen me familjen tuaj, është gjithashtu e rëndësishme të respektoni privatësinë e tyre kur ata kanë nevojë për të.

LUANI

Si një Luan, mund të jeni mjaft falës dhe impulsiv. Si çdo prind krenar, ju pëlqen të mburreni për fëmijët tuaj. Ju dëshironi që ata të kenë një jetë më të mirë se e juaja dhe për shkak të kësaj, ju shpesh përfshiheni shumë, duke u fokusuar në nevojat tuaja si baba në vend të nevojave të tyre reale si fëmijë. Ju keni shumë për t'u mësuar atyre dhe do të ia vlente të përqendroheni në këtë në vend që t'u blini atyre një Samsung të fundit

VIRGJERESHA

Jeni tipi i prindit “hiqni këpucët në shtëpi”. Në një shtëpi plot me fëmijë, po siguroheni vazhdimisht që gjithçka (dhe të gjithë) të jenë të pastra. Ju jeni të shkëlqyer në punët e shtëpisë dhe kështu besoni se mund t'u mësoni fëmijëve tuaj përgjegjësinë. Edhe nëse ndonjëherë jeni të përmbajtur, respektoni dhe vlerësoni mendimet dhe ndjenjat e fëmijëve tuaj. Ndoshta e bëni këtë që të mos mbyteni nga vëmendja e tepërt: nëse gjithmonë rregulloni një fije floku që nuk është në vendin e duhur ose i pyetni se ku janë çdo dhjetë minuta kur janë jashtë me miqtë, mund të bëhet paksa. ndërhyrësi (e merzitur) si qëndrim.

PESHORJA

Nevojat e fëmijëve tuaj janë gjithçka për ju: çfarëdo që fëmija ka nevojë, ju do të jepni pa hezitim. Nuk ka sekrete për ju: dëshironi që fëmijët tuaj të jenë në gjendje t'ju hapen për çdo gjë. Për shkak se jeni shumë të orientuar drejt nevojave të tyre, ndonjëherë e keni të vështirë t'i thoni jo gjërave që mund të mos jenë të nevojshme. A e dëshiron vogëlushi iPhone 14? Ju e blini atë për të. Por kini kujdes: Për shkak se jeni kaq të gatshëm të jepni, është e lehtë të bëheni të zemëruar dhe inatosur kur fëmijët tuaj nuk ju duan. Mos prisni shumë nga fëmijët tuaj kur janë adoleshent: dijeni se ata ju duan, por ndonjëherë jo ashtu siç prisnit.

AKREPI

Një nga shqetësimet tuaja më të mëdha si baba është të mbani fëmijët tuaj të zënë. Ju dëshironi që fëmijët tuaj të jenë socialë, ndaj gjithmonë i inkurajoni që të përfshihen në sa më shumë aktivitete jashtëshkollore. Ju besoni se një fëmijë i zënë është një fëmijë i lumtur, kështu që gjithmonë përpiquni t'i ndihmoni ata të ndjekin interesat dhe hobi të tyre. Edhe nëse doni më të mirën për fëmijët tuaj, ata mund t'ju perceptojnë si shumë të pranishëm dhe të shtyrë ndonjëherë. Nëse nuk kanë dëshirë të shkojnë në shkolle për një ditë, është në rregull t'u jepni atyre një pushim nga shkolla.

SHIGJETARI

Si Shigjetar, ju pëlqen të udhëtoni dhe të jeni aventurier dhe dëshironi që edhe tuajat të jenë të njëjta. Ndonjëherë madje do t'i lini në shtëpi nga shkolla për të bërë udhëtime. Të qenit baba mund të jetë e vështirë për ju në këtë aspekt: ​​ju dëshironi që fëmijët tuaj të shohin botën dhe të jenë të arsimuar kulturalisht, por gjithashtu keni vështirësi të vendosni prioritete dhe të siguroheni që ata të kenë atë që u nevojitet për të qenë të rritur të përgjegjshëm. Shpesh e humbisni rolin tuaj si prind dhe bëheni më shumë mik, gjë që është mirë kur ata janë të rinj, por mund të çojë në probleme më të mëdha kur të rriten.

BRICJAPI

Keni lindur për të qenë baballarë. Ju pëlqen të mësoni me shembull. Ju dëshironi që fëmijët tuaj të punojnë shumë, të jenë të përgjegjshëm dhe të arsimuar. Ju jeni gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për t'i edukuar ata, qofshin ata krijues apo tradicional. Sa më shumë që të përpiqeni t'u jepni atyre gjithçka që duan, kini kujdes që të mos jepni shumë. Gjithashtu besoni që t'i lini fëmijët tuaj të mësojnë vetë. Edhe nëse do të thotë të marrësh dhjetë minuta për të kuptuar se 2x2 është 4, ju dëshironi që ata të jenë të pavarur dhe të aftë të mendojnë vetë.

LEXO DHE: Ç'lloj mamaje je vetëm duke mësuar shenjën

UJORI

Ndonjëherë, si baba, ndiheni sikur duhet të jeni miku më i mirë i fëmijës suaj. Ju jeni të relaksuar, të qetë, ndonjëherë edhe të shkëputur emocionalisht, por kur bëhet fjalë për rritjen e një fëmije, nuk është gjithmonë e lehtë të jesh i tillë. Fëmijët kanë nevojë për mbështetje emocionale, me të vërtetë, kështu që nëse vendosni të keni fëmijë, sigurohuni që t'u jepni atyre shumë dashuri dhe t'i kushtoni vëmendje asaj që kanë nevojë. Nuk ka asgjë më të rëndësishme për një fëmijë sesa dashuria e babait  (prindërve).

PESHQIT

Trashëgimia juaj prindërore ka një fokus të fortë te liria dhe shprehja krijuese. Çfarëdo që fëmijët tuaj janë të interesuar, ju do të bëni gjithçka për t'i ndihmuar ata ta eksplorojnë atë edhe më thellë dhe ta zhvillojnë atë sa më shumë që të jetë e mundur. Për ju, një nga vlerat më të mëdha është të jesh i sjellshëm me të tjerët. Duke ju parë, fëmijët tuaj mësojnë se si të jenë të sjellshëm me njerëzit e tjerë dhe të tregojnë respekt për këdo që takojnë. Ndërsa qëllimet tuaja si baba janë jashtëzakonisht madhështore ju prapëseprapë ndonjëherë harroni t'i shtoni strukturë prindërimit: ndonjëherë është në rregull të thuash jo herë pas here.

$ads={2}

Post a Comment

Previous Post Next Post