Parfumi ideal sipas shenjave të horoskopit

Zgjedhja e një parfumi të përshtatshëm nuk është e lehtë. Por nëse i dini këto karakteristika në bazë të shenjës suaj të horoskopit, do ta kini më të lehtë të blini një parfum.

DASHI

Sikur të përshkruheshin parfumet me imazhe, Dashëve do t’ju përshtateshin parfumet e lidhur me ngrohtësi, gjallëri dhe aventura. Ky parfum do duhej të rrezatonte pranverë, përkatësisht eksplozivin e aromës dhe ngjyrave, në formën e energjisë të koncentruar, që bën thirrje për joshje.

Përbërja: Vajra aromatike të agrumes, erëza të luleve dhe orientale, mbi të gjitha të thjeshtë dhe të freskët.

Bimët dhe pemët: Manaferrat, kedri, bredhi, agrumet, kafeja, erëzat orientale, lulet, duhani, rigoni, piperi, lëng kaktusi.

Parfum juaj ideal: Boucheron B


DEMI

Demi është një shenjë e tokës dhe një parfum për të do të thotë, hulumtim, freski dhe butësi. Aroma që simbolizon këtë shenjë është, siguria dhe natyra. Demi është person i matur dhe i qetë, i cili zgjedh parfume diskrete pranverore, nga bari i freskët dhe lulet e livadhit. Demi dëshiron që parfumi i tij të jetë autentik.

Përbërja: Aromat e luleve dhe frutave.

Bimët dhe pemët: Rose, orkide, zymbyl, zambak, magnolia, manaferra aromatike, luleradhiqe, rozmarinë, trumzë, luleshtrydhe, fiq.

Parfum juaj ideal: Jeanne Lanvin


BINJAKËT

Si një shenjë e parë ajrore e zodiakut, Binjakët duan lirinë, delikatesën dhe aromën e freskët. Parfumi që i përshtatet kësaj shenje të zodiakut, është imazhi i një dite të bukur pranverore, vitaliteti, rinisë, disponimi i mirë dhe shkujdesja.

Përbërësit: agrume, pyjet me gjelbërim të përjetshëm, notat e lehta të luleve.

Bimët dhe pemët: Portokalli, limoni, zambaku, mimoza, narcisi, vanilja.

Parfumi juaj ideal: Ange ou Demon by Givenchy


GAFORRJA

Parfumi që karakterizon këtë shenjë është ai i kujtimeve të bukura, diçka e ëmbël dhe marramendëse. Kjo shenjë e zodiakut i zgjedh aromat e thjeshta, sepse parfumin e shohin si vazhdim të vetës.

Përbërja: Aroma të luleve dhe ujit, vanilje.

Bimët dhe pemët: trëndafili i bardhë, kamomili, zambaku, narcisi, lulekuqet, lulet e portokallit, limoni, kallami, algat, palisandëra, kokosi, bajamet, vanilja.

Parfumi juaj ideal: Emilio Pucci Vivara Variazioni


LUANI

Kjo është një shenjë që shkëlqen si dielli. Prandaj, aromaa që zgjedh, kurrë nuk është banale dhe mund të krahasohet me eliksirin e dashurisë. Luanët i duan parfumet dehëse dhe intensive, kurse aromat i’u shërbejnë për dekorim, e cila e zbulon imazhin e shkretëtirës, savannas, ekzotike, ngrohtësi dhe ndjeshmëri.

Përbërja: Kombinimi me kujdes i dozuar me parfumin e luleve e agrumeve dhe erëzave orientale.

Bimët dhe pemët: drurët e sandalit, drurët e ullirit, pylli afrikan dhe oriental, gështenjat, pishat, dëllinjat, kanella, luledielli, limoni, portokalli, kamomila, mimoza, lotusi, shafrani, jasemini, zambaku.

Parfumi juaj ideal: Obsession by Calvin Klein


VIRGJËRESHA

Kjo shenjë ka nevojë për shumë kohë për të gjetur aromën për veten e tyre. Parfumi duhet të jetë i matur dhe delikat.

Përbërja: përzierje e frutave, mjaltit, piperit dhe livandos.

Bimët dhe pemët: rozmarinë, trumzë, trëndafil i egër, bajame, lajthi, boronica, temjan dhe pyjet e lisave, liken, myshk, ftoj, fik, livando, kumbulla, mandarinë, nektarinë, mollë, karamel, dardhë, grejpfrut, çaji jeshil.

Parfumi juaj ideal: Shalimar by Guerlain

PESHORJA

Me peshorën udhëheq Venusi, ajo është e butë dhe romantike. Parfumi ideal është përzierja e aromave sensuale dhe aromës së ëmbël.

Përbërja: Nota të luleve dhe të frutave, vajra aromatike, agrume, vanilje, erëza orientale.

Bimët dhe pemët: trandafilat e bardhë dhe të kuq, tulipani, hibiskusi, jasemini, lule portokalli, badem, molla, qershia, mango, avokado, druri i ullirit, kumbulla, orkidea e bardhë, kedri, boronica.

Parfumi  ideal: Vera Ëang Princess by Vera Ëang


AKREPI

Akrepat me parfumin e tyre, është supozuar që të ngjallin emocione dhe pasion. Kjo shenjë e horoskopit preferon aroma sensuale/

Përbërja: lule, nota ujore, vajra aromatike, erëza orientale.

Bimët dhe pemët: anise, dru sandali, manaferra, speca, basil, kanellë, kafe, duhan, xhenxhefil, hibiskus, liken, myshk, piper, orkide të kuqe, lëng kaktus, tulipan.

Parfumi ideal i juaji: French Lover Pierre Bourdon


SHIGJETARI

Kjo shenjë e zodiakut vdes për të udhëtuar, kurse parfumi që i përshtatet këtij, vetëm duhet të na përkujtojë lirinë dhe aventurat, si dhe na tregon anën e tyre të egër.

Përbërja: aroma të luleve orientale, vajra aromatike dhe ekzotike.

Bimët dhe pemët: dru sandali, bambu, kanellë, manaferra, mango, rrëshirë pishe, vanilje, dru kedri, limon, gështenja, piper, rozmarinë, rodhe, karafilë, hibiskus, orkide.

Parfumi ideal i juaji: Dior Hypnotic Poison


BRICJAPI

Bricjapi pëlqen aromë delikate dhe të freskët, që shpesh ngjajnë në malet, freskinë e kodrave dhe pishave.

Përbërja: vajra aromatike, erëza orientale dhe agrume.

Bimët dhe pemët: zambakët, manaferrat, karafili, shtarë, kedri, limoni, selvia, eukalipti, ferns, gjethe fiku, liken, myshk, çaj jeshil, dëllinjë, kaktus, aloe vera, rozmarinë, trumzë.

Parfumi ideal: L’Instant Magic by Guerlain


UJORI

Planeti sundimtar i kësaj shenje është Urani, i cili sjell revolucion dhe modernitet. Ujori nuk mund të jetë i kënaqur me vetëm një parfum, por ai duhet të jetë një përzierje e parfumeve. Parfumi ideal është një imazh i udhëtimit, hulumtimit, shpikjes dhe të papriturave.

Përbërja: aroma të agrumes, livandos dhe vaniljes.

Bimët dhe pemët: temjan, fier, rrëshirë, humus, livando, rozmarinë, agrume, limon balm, dru sandali, orkide, violet, gentian, plep, thupër.

Parfumi juaj ideal: Cerruti Cerruti 1881


PESHQIT

Peshqit shpesh kërkojnë parfumet që shkaktojnë ëndrra, butësi, ndjeshmëri, freski dhe romantikë. Atyre u pëlqen të ndjekin trendet. Janë të drejtuar drejt shijeve të përziera dhe të buta, parfumeve qetësuese.

Përbërja: një përzierje e ujit, notave të lules orientale me notat e vaniljes aromatike.

Bimët dhe pemët: kallami, duhani, lotusi, limoni balm, zambaku, karafili, kaktusi, vanilja, alga deti, jasemini, eukalipti, narcis, orkidea dhe zymbyli.

$ads={2}

Post a Comment

Previous Post Next Post