Këto 6 bimë luftojnë syrin e keq dhe fatin e keq: ja cilat janë ato


Fati dhe fati i keq janë koncepte të rrënjosura thellë në besimet popullore: ja cilat bimë në shtëpi konsiderohen të dobishme.

Mençuria popullore i kushton shumë vëmendje energjive pozitive dhe negative. Në fakt shtëpia duhet të përshkohet kryesisht nga të parët, për të tërhequr fat dhe lajme të mira. Sipas shumë besimeve, disa bimë arrijnë të tërheqin dridhje të shkëlqyera dhe, rrjedhimisht, duken si "mbrojtëse" ndaj syrit të keq. Ja cilat janë ato.

Aloe Vera

Aloe Vera, me vetitë e saj të njohura shëruese, konsiderohet një simbol i fuqishëm i mbrojtjes nga syri i keq. Aftësia e kësaj bime për të lulëzuar shihet si një shenjë e fatit dhe bollëkut, ndërsa tharja e tij interpretohet si një përthithje e energjive negative.

Nuk është e pazakontë të gjesh këtë bimë të pozicionuar pranë dyerve apo dritareve të shtëpisë, vende nga të cilat besohet se energjitë negative mund të hyjnë më lehtë. Integrimi i Aloe Verës në arredimin e shtëpisë tuaj jo vetëm që do të sjellë një prekje gjelbërimi dhe freskie, por do të ofrojë vetitë e saj qetësuese dhe rigjeneruese. Në fakt, është një ilaç ideal në rast të plagëve të vogla apo djegieve.

pexels

Rozmarina

Rozmarina, me aromën e saj të pagabueshme, është një bimë që ka luajtur një rol të rëndësishëm në traditat popullore dhe kulturën mistike për shekuj me radhë. Aroma e tij intensive thuhet se ka fuqinë për të pastruar mjedisin nga energjitë negative, duke krijuar kështu një hapësirë ​​më mikpritëse dhe pozitive. Prandaj, shumë njerëz zgjedhin ta vendosin në hyrje të shtëpisë ose në kuzhinë, duke e shfrytëzuar gjithashtu për t'i dhënë shije recetave të tyre.

Është gjithashtu e zakonshme të shihet kjo bimë në zyra apo ambiente pune, ku përveç përmirësimit të cilësisë së ajrit, besohet se ndihmon në ruajtjen e një mjedisi paqësor dhe stimulimin e përqendrimit.
pexels

Mente

Mente, e vlerësuar për notat e saj të freskëta dhe të gjalla, konsiderohet si një nga bimët më efektive për të luftuar energjitë negative, si zilia dhe syri i keq. Prania e tij në shtëpi shihet si një hajmali e vërtetë natyrale dhe, mbi të gjitha, përmirësimi i cilësisë së gjumit .

Mentja është gjithashtu një bimë me veti të shumta të dobishme: ndihmon në përmirësimin e tretjes, lehtëson simptomat e ftohjes dhe mund të përdoret në infuzione për një pushim të shëndetshëm dhe gjallërues.
pexels

Bambuja

Bambuja, me aftësinë e tij të jashtëzakonshme për t'u rritur me shpejtësi dhe rezistencën e tij, konsiderohet një aleat i fuqishëm kundër energjive negative dhe syrit të keq. Fleksibiliteti bambusë, i cili e lejon atë të përkulet pa u thyer, shpesh shihet si një simbol i qëndrueshmërisë dhe forcës së brendshme.

Në shumë kultura orientale, bambuja përfaqëson fatin dhe rritet në shtëpi ose në kopsht për të tërhequr prosperitet dhe mirëqenie. Në anën pozitive, bambuja gjithashtu ka aftësinë për të pastruar ajrin. Bimët janë në gjendje të thithin më shumë dioksid karboni dhe të çlirojnë oksigjen.
pexels

Trungu i lumturisë

Trungu i Lumturisë, i njohur gjithashtu si Dracaena fragrans , është një bimë që simbolizon prosperitetin dhe rritjen. Rrënjët e tij të forta dhe gjethja e gjelbër e harlisur shoqërohen me aftësinë për të kapërcyer vështirësitë dhe për të zmbrapsur energjitë negative. Kjo bimë shpesh përdoret si dhuratë për të uruar sukses dhe lumturi, si personalisht ashtu edhe profesionalisht.

Kujdesi për Rungun e lumturisë  është relativisht i thjeshtë, duke e bërë atë ideal edhe për ata që nuk ja kanë idenë gjelbërimit. Kërkon pak ujë dhe preferon ambiente të ndritshme, por jo të ekspozuara drejtpërdrejt në rrezet e diellit.
pexels

Kaktusi

Kaktusët, me aftësinë e tyre për të mbijetuar në kushte të thata, shihen si simbole të forcës dhe këmbënguljes, efektive për të luftuar negativitetin dhe për të mbrojtur mjedisin e shtëpisë. Këto bimë, përveçse janë estetikisht të këndshme dhe të lehta për t'u kujdesur, mund të veprojnë si mburojë kundër syrit të keq, sipas traditave të lashta dhe besimeve popullore.

Për më tepër, në kohët e fundit, kaktusi është kthyer në një bimë "dizajn" interesante, duke u stilizuar në mobilje, printime dhe shumë të tjera. Prania e disa kaktuseve të vegjël në shtëpi, përveçse do të largojë fatin e keq, do ta bëjë shtëpinë më në modë./Horoskopi.vip
pexels

© Të gjitha të drejtat e rezervuara
$ads={2}

Post a Comment

Previous Post Next Post