Mësoni gjëra interesante për personalitetin tuaj rreth ngjyrës se preferuar qe keni

Ngjyrat që zgjidhni çdo ditë mund të nënkuptojë shumë informacione për ju. Për shembull, nëse ju pëlqen të vishni rroba të kuqe, ju jeni një person dominant. Por ka shumë ngjyra që mund të ndikojnë në sjelljen dhe humorin tuaj.

Me siguri edhe ju e keni menduar se ngjyrat që zgjidhni kanë një ndikim në personalitetin tuaj dhe përmes këtij artikulli, do t’ju tregojmë se çfarë kanë thënë studiuesit për këtë gjë.

E kuqja

E kuqja përkthehet në dominancë. Studiuesit kanë zbuluar se atletët që veshin këtë ngjyrë kanë 5% më shumë gjasa të fitojnë. E kuqja, shkakton një rrahje zemre të shpejtë dhe një rritje të testosteronit dhe, si rezultat, mund të përmirësojë performancën. Një zbulim interesant është se kamerieret me një uniformë të kuqe marrin më shumë komplimente nga burrat. Studimet konfirmuan se kjo ngjyrë tërheq burrat. Pra, nëse dëshironi të vihen re, provoni të kuqen.

Lejla

Ngjyra lejla lidhet me ceremonitë mbretërore. Përveç kësaj, lë përshtypjen e magjisë dhe fantazisë. Ngjyra lejla stimulon krijimtarinë dhe sjell paqe, por në të njëjtën kohë, lidhet me të qenit të ndjeshëm dhe emocional.

Portokalli

Nëse ju pëlqen ngjyra portokalli dhe e përdorni shumë, mund të jeni shumë energjikë. Kjo ngjyrë përdoret edhe për pilula, sepse është një stimulues i mirë. Është shumë e fuqishme dhe mund të shoqërohet me një mjedis të gjallë shoqëror. Gjithashtu, portokallia sjell eksitim dhe energji. Kjo është ndoshta arsyeja pse shumë ekipe sportive e përdorin atë për uniformat e tyre.

E bardha

Një person që i pëlqen e bardha dëshiron një ndjenjë kënaqësie. Ata priren të jenë të organizuar, logjikë dhe të orientuar drejt detajeve në punë. Ngjyra mund të shoqërohet me pavarësinë në krijimin e gjërave. Gjithashtu, mund të shkaktojë një ndjenjë pastërtie dhe thjeshtësie. Ndoshta është për shkak të këtyre cilësive, disa kompani pëlqejnë ta përdorin atë. Për shembull, Apple ka një sfond të thjeshtë të bardhë.

E zeza

Theshtë ngjyra e kufijve dhe e autoritetit. Është e fortë dhe mund të ndjellë një ndjenjë elegance, zyrtariteti dhe misterioze. E zeza reflekton prakticitetin dhe realizmin në botë, kjo është arsyeja pse përdoret aq shumë nga njerëzit që duhet të ndjekin një kod veshjeje në vendin e tyre të punës. Një person që i pëlqen e zeza, nënkupton kontroll dhe pavarësi në jetën e tyre.

Bluja

Lloji i personit që i pëlqen bluja mund të jetë idealist, i besueshëm, autonom dhe i zhytur në mendime në punën krijuese. Ata priren t’u kushtojnë vëmendje detajeve, të bëhen perfeksionistë dhe të kenë sjellje të patëmetë.

Rekrutuesit mund të kërkojnë kandidatë që zgjedhin rroba blu për pozicione me stres të lartë, thonë ekspertët.

E verdha

Dikush që e do të verdhën ka një dëshirë për aventura. Nëse e bardha ka të bëjë me pavarësinë, atëherë e verdha ka të bëjë me lirinë. Ngjyra mund të shoqërohet me humor, spontanitet, optimizëm dhe pasion. Këta njerëz priren të jenë krijues, por impulsivë.

Jeshilja

Ne e shoqërojmë gjelbërimin me paratë dhe perimet, por studiuesit thonë se personalitetet jeshile janë njerëz me natyrë, që kanë dëshirë për siguri. Jeshilja mund të lidhet me suksesin. Si efekt fizik, ngjall relaksim dhe qetësi. Është gjithashtu një ngjyrë freskuese. Mund të lidhet me rritjen, të mësuarit dhe shëndetin.

Rozë

Roza ka qenë e lidhur gjithmonë me zbutjen e agresionit, kështu që ju ndoshta nuk do të shihni kurrë një kriminel të veshur me një kostum rozë. Kjo ngjyrë, dihet gjithashtu se është një rregullator i mirë i humorit dhe kjo e bën dikë të duket më qetësues kur e vesh.

$ads={2}Post a Comment

Previous Post Next Post